Home » Bagamoyo Sugar Limited New Vacancies, May 2024

Bagamoyo Sugar Limited New Vacancies, May 2024

by admin
11 comments

 

At the behest of the Tanzanian Government, the green field project of Bagamoyo Sugar Limited (Bagamoyo Sugar), a unit of Bakhresa Group, was incorporated on 01 December 2016, to grow sugar cane in the nucleus estate and produce sugar at Makurunge, Bagamoyo District. The main objective of the project is not only reducing dependence on sugar imports and attaining self-sufficiency, but also producing surplus sugar for export. It is the first time that this project is being implemented in Tanzania at this scale. The sugar plant is being supplied by Thyssenkrupp India Pvt Ltd, a German company based in India and the farm is supported for irrigation using state-of-the-art digital farm technology, from Netafim, an Israeli-based company. The project implementation is going on as per schedule to start commercial production by mid-2022.  In phase 1 of the project, it is estimated to produce about 30,000 tonnes of sugar. As per the Group’s vision of supporting the Tanzanian community, this project in the village of Makurunge is generating employment opportunities for thousands of unemployed youth.

NEW VACANCIES AT BAGAMOYO SUGAR LIMITED, MAY 2024

The company is inviting applications from suitable candidates to apply for new vacant positions. READ FULL DETAILS THROUGH THE PDF DOCUMENT BELOW:

DOWNLOAD THE PDF DOCUMENT HERE

Related Articles

11 comments

Noel Chuwa May 9, 2024 - 1:31 pm

I like it

Reply
Yermia Pairunan May 9, 2024 - 10:31 pm

Interest Mechanic heavy duty of maintenance planner position

Reply
PHILIPO KIJA MASHALA May 10, 2024 - 7:28 am

Mechanic engineering

Reply
Fahadi Ibrahim Suleiman May 10, 2024 - 6:13 pm

Procurement officer

Reply
Michael johnson mgono May 13, 2024 - 8:37 pm

Driver

Reply
Paiki Ishengoma Kifagilo May 19, 2024 - 5:35 pm

Kwa akiri zangu timamu nilikuwa naomba kazi ya polisi kulinda watu na mali zao kwa sasaiv nipo nasoma chuo cha biashara CBE compus ya DSM

Reply
Mwanaidi ally omary May 19, 2024 - 5:43 pm

Nilikuwa nna hamu na shauku ya kuwa polisi ili kulinda watu na mali zao na nchi yng kwa ujumla kwa nilikuwa naomba nafas hii kwa hali zangu zote inshallah

Reply
Mwanaidi ally omary May 19, 2024 - 5:39 pm

Mm nmemaliza chuo cha elimu ya kati kwa taaruma ya ualimu nna hamu na shauku ya kuwa polisi wa kulinda watu na mali zao

Reply
Mwanaidi ally omary May 19, 2024 - 5:40 pm

Nmemaliza chuo cha elimu ya kati na nna shauku na hamu ya kuwa polisi ili niweze kulinda watu na mali zao kwa naona fursa ili muweze kunikubaria na kujiunga na polisi

Reply
Mwanaidi ally omary May 19, 2024 - 5:41 pm

I like it

Reply
Paiki Ishengoma Kifagilo May 19, 2024 - 5:45 pm

Kwa akili zangu timamu mm ni kijana wa kitanzania nna umri wa miaka 24 nilikuwa naomba fursa kwa kuwa polisi ili kulinda watu na mali zao na nchi yng kwa ujumla kwa ni kaz ambayo nilikuwa nna ndoto nayo na matamanio nayo kwan kwa changamoto kadhaa mpka sasa nmexhindwa kupata hyo fursa na mpka nafanya maombi hayo..ahsanten

Reply

Leave a Comment