Home » Simba Cement Plc Vacancy, February 2024

Simba Cement Plc Vacancy, February 2024

by admin
6 comments

 

Simba Cement Plc (the then Tanga Cement Company Limited) has the capacity to produce more than 1.25 million tonnes of Simba cement and more than 1.25 million tonnes of clinker. The primary raw material, limestone, is located at the plant site. The Company completed second largest expansion project by installing kiln number two. The first expansion project by the company involved installation of cement mill number two and packer III. The Simba Cement Company’s manufacturing facilities are ISO 9001: certified. The cement company products are produced in accordance with Tanzania Cement Standard TZS 721-1: which is equivalent to East African standard for cement EAS 18-1: and European Standard for cement EN 197-1. The Cement PLC is located about 15 kilometre from Tanga city centre. The company is incorporated in Tanzania under the Tanzanian companies Act 2002 as a public company limited by shares. Our Vision. To be the East Africa’s preferred cement manufacturer and distributor. Our Mission. To develop, produce and distribute consistently high quality cement and related products and services in a sustainable manner to satisfy our customers’ expectations.

NEW VACANCY AT SIMBA CEMENT PLC, FEBRUARY 2024

The company is looking to hire individuals to fill new Vacancy position. READ FULL DETAILS THROUGH THE PDF DOCUMENT BELOW:

DOWNLOAD THE PDF DOCUMENT HERE

Related Articles

6 comments

Sandip giri February 20, 2024 - 4:39 pm

Sir am sandip giri from Nepal am mechanical engineer in diploma holder am working on cement grinding unit as mechanical engineer I have 6 years experience in cement grinding unit as mechanical maintenance and erection sir am looking for new opportunities

Reply
Awadhiabdalah February 21, 2024 - 1:53 am

Husika maarifa ya kazi mimi naitwa awadhiabdalah naomba nafasi ya kazi toka kwenu kiuadilifu na nidhamu niko tayari kufanya kazi nanyi mimi ni fundi umeme ila natafuta kazi ansanteni mawasiliano 0685285756

Reply
Jabiry Ibrahim February 21, 2024 - 9:43 am

Nashukuru kwa ujumbe huu Mimi naitwa Jabiry Ibrahim naishi Dar es salaam
nimevitiwa kufanya kazi nanyi Katika kampuni yenu. Mimi ni kijana mwaminifu na nitakua muaminifu na nimchapakazi pia. Kwa mawasiliano. 0713130780 Ahsante.

Reply
Jabiry Ibrahim February 21, 2024 - 9:44 am

Nawashukuru sana

Reply
ABUBAKARI CHAMBO February 21, 2024 - 5:56 pm

Thank you so much, I’m well interested with this job and I’m ready to work effectively in order to uplift the standard and status of organisation with the cooperation and my fellows you will not regret to work with me due to my knowledge and skills I think I’m a right choice to you. I wish my request Will be accepted, contact +255 698248920

Reply
TUMAINI DANIEL AND February 21, 2024 - 4:40 pm

Mimi naitwaa TUMAINI DANIEL MBWAMBO mimi ni fundi ujenzi lakini pia mimi ni mwanafunzi wa chuo kikuu cha dodoma (UDOM) lakini natafuta kazi yakufanyaa na iwapo nitapata uhakika wakupata kupata kazi nitasitisha masomo na nitakuja kufanya kazi.kwahy naombeni kazi kwenye kampuni yenu kwan najua kufanya kazi ipasavyo kutokana na uzoefu katika mambo yangu ya ufundi.namba yangu ya mawasiliano ni hii 0710839509

Reply

Leave a Comment